lovmedukr.ru

Додаток 12

7 розділ. Формування психологічної готовності юнаків до військової служби.



Мета - формування згуртованості колективу, вміння переносити психологічні навантаження.

Нами було проведено кілька психолого-педагогічних тренінгів. Ми використовували їх як одну з форм виховної роботи. Це встановлюється порядок організації конкретних ситуацій і актів взаємодії учасників виховного процесу, спрямованих на вирішення певних педагогічних завдань. Проведення нами тренінгів з юнаками допризовного віку з низьким рівнем готовності до служби в Збройних силах визначило рішення задач:

§ розвиток навичок взаємодії-

§ зняття психологічної скутості в общеніі-

§ зняття нервової напруги, релаксація-

§ допомога в створенні сприятливого психологічного клімату в групі-

§ формування психологічних якостей особистості допризовників.

Заняття перше. Мета - налаштувати учасників на серйозне ставлення до справи, зняти напругу.



Відео: Додаток 12 - Що таке «Вавилон Великий»





Заняття друге. Мета заняття - усвідомлення власної ієрархії цінностей, які значимі цінності необхідно формувати у себе для готовності до служби в Збройних силах. (Перед проведенням тренінгу проведіть лекцію на тему).







Заняття третє. Мета заняття - навчити ставити перед собою цілі, формування мотивації на майбутню діяльність, вміння керувати і підкорятися.





Заняття четверте. Мета заняття - відпрацювання навичок оцінки ситуації обговорення та підведення підсумків.

Відео: MAGIC TRICK # 12 APP - Best Card Trick App EVER!





тренінги

Заняття перше. Проведення заняття розраховане на 2 години.

Складається з чотирьох завдань: прийняти «Правила нашої групи», «Знайомство», «довіряю падіння», «Дзеркало».

Заняття друге. Час проведення 2 ч. 30 хв.

Складається з чотирьох завдань: «Карта моєї душі», «Цінності», «Малюнок з поводирем», «Сліпий і поводир».

Заняття третє. Час проведення - 1 ч. 40хв - 2 години.

У це заняття ми включили три вправи «Дій за інструкцією», «цілепокладання», «Подолай перешкоди».

Заняття четверте. Час проведення - 2 години.

Складається з трьох завдань «Рольова гра« Два племені »», «Оцінка ситуації», «Мозковий штурм».

Реквізити: стіл, стільці, картки для оформлення візиток (з паперу), ручки, олівці, папір, булавочки.

Рекомендації: у тренінгу має брати участь від 10 до 15 осіб, кожен член тренінгової групи повинен відчути свою індивідуальність навіть у назві. Під час заняття учасники повинні уважно слухати один одного, щоб запам`ятати не тільки індивідуальні якості кожного. Під час вправи все повинні зрозуміти себе та інших, бути уважними до іншої людини, відрефлексувати своє самопочуття і розповісти про нього групі. Ми врахували вимоги до проведення занять, вибрали не великий, але просторий клас, щоб в ньому не було нічого зайвого і не відволікало, щоб не заважали сторонні люди.

«Правила нашої групи»

Необхідно відвести достатню кількість часу на пояснення, обговорення і прийняття правил, щоб потім до них не повертатися.

«Правила нашої групи»:

§ довірче спілкування - щоб всі працювали з найбільшою віддачею, довіряли один другу-

§ спілкування за принципом «тут і тепер» - під час занять кожен говорить тільки про те, що хвилює саме зараз-

§ персональне висловлювання - ми відмовляємося від безособової мови-

§ конфіденційність - про те, що відбувається на заняттях, про що я говорю, що переживаємо, як ведемо, нікому не рассказивать-

§ щирість - говорити те, що відчуваєш сам, якщо бажання немає, то промовч, не ображатися на висловлювання інших-

§ оцінка вчинку, а не людини - оцінювати особистість не самого учасника, а те, що відбувається, його дії, поведінка-

§ активну участь - не замикатися в собі, бути уважним до другим-

§ повагу говорить - уважно вислуховувати висловлюється, не перебивати, задавати питання.



«Знайомство».

Час проведення 30 хв.

Мета - представити себе, запам`ятати якомога більше імен учасників тренінгу, зняття напруги.

Основне завдання - проявити увагу до іншої людини.

Хід заняття: всім учасникам необхідно підійти один до одного привітати і назвати себе, жестами або розповіддю підкреслити свою індивідуальність. Варіанти вітання: «Привіт! Я радий з тобою познайомитися, меня зовут Сергей ». Розповісти, наприклад, ніж любите займатися, що вам більше подобається, з якими людьми вам цікаво спілкуватися. Для розкріпачення і зняття напруги в групі запропонуйте помінятися місцями через одного. Перші номери виходять в коло і стають проти других номерів. Пройшовши по колу і зупинившись по команді, займають нові місця. Потім ми пропонуємо вийти в коло по черзі тим, у кого схожі інтереси, наприклад: «Вийти того, хто любить ловити рибу» і т.д. В кінці заняття, взявшись за руки, йде обговорення в колі про те, що очікують юнаки від тренінгу, з якими почуттями хотілося б їм покинути заняття.

«Чи довіряєте падіння».

Час проведення 20 хв.

Мета - досвід подолання недовіри, страху, довірливого ставлення один до одного.

Хід заняття: запропонувати одному з учасників впасти на зчеплені руки інших з більш високою позиції, спиною. У завдання групи входить не впустити падаючого члена групи, придбати довірчі відносини в групі. Необхідно зробити так, щоб кожен з членів групи зміг побути на місці падаючого. Для страховки підготуйте матраци або мати.



"Дзеркало".

Час проведення 35 хв.

Мета - міжособистісна взаємодія, досвід виконання команди.

Хід заняття: вся група виконує команди і повторює рухи однієї людини. Потім учасники розраховуються на перший - другий, стають парами кожен зі своїм номером. У парах людина повторює рухи іншого.



«Карта моєї душі».

Час проведення 45 хв.

Мета - формування «Я - концепції».

Хід заняття: Підготувати для кожного учасника олівці і папір. На чистому аркуші паперу членам групи необхідно намалювати малюнок з контурами території своєї душі з межують на ній між собою почуттями і тим що їм цінне в цьому житті, як у держав. За бажанням запропонувати показати малюнок групі і розповісти, де що намальовано. Після обговорення запропонувати повісити малюнок на дошці до закінчення заняття.

«Цінності».

Час проведення 45 хв.

Мета - побудова власної ієрархії цінностей.

Хід заняття: роздати учасникам по шість листочків і запропонувати на кожному з них написати те, що їм цінне, і ті цінності, які вони вважають необхідними для майбутнього воїна, захисника Вітчизни. Потім листочки ранжируют таким чином, щоб найцінніше виявилося на самому останньому листочку. Далі необхідно уявити собі ситуацію, що довелося пережити, щось страшне (прим. Брати участь в бойових діях) і з життя зникла та цінність, яка написана першою. Необхідно зім`яти і відкласти лист. Далі відбувається те ж з кожної цінністю. Кожному запропонуйте звернути увагу на внутрішній стан після втрати цінності. Потім запропонуйте повернути будь-яку з цінностей з шести по порядку, який самі встановлять, а може бути, якісь додати.



«Сліпий і поводир».

Час проведення 25 хв.

Мета - набуття досвіду відповідальності.

Хід заняття: для кожного підготувати пов`язку на очі, учасники розбиваються на пари - «сліпий» і «поводир». Завдання «поводиря» з закритими очима мовчки провести сліпого на інший кінець кімнати, долаючи за допомогою усних рекомендацій перепони так, щоб «сліпий» відчував себе легко і впевнено. Потім помінятися місцями. Після закінчення дати можливість поділитися емоціями один з одним, потім з усією групою. Для аналізу запропонуйте відповісти на питання: «Як Ви відчували себе в ролі« поводиря »?», «Як Ви відчували себе в ролі« сліпого »?».



«Малюнок з поводирем».

Час проведення 45 хв.

Мета - досвід безпорадності, придбання почуття відповідальності

Хід заняття: Заздалегідь підготувати малюнки (фігура людини, будинок, зірка і ін.). Розбитися на пари - «сліпий» і «поводир». «Поводир» підводить «сліпого» до малюнка на стіні і вербально дає інструкції, як домалювати йому елементи малюнка. Потім поміняйте малюнки і запропонуйте помінятися парам місцями. У колі після виконання завдання обговоріть Ваші почуття, а для аналізу задайте питання: «В якій ролі ви себе відчували більш впевнено?», «Що вам заважало виконати завдання?», «Чи часто у Вашому житті зустрічаються схожі ситуації?».



«Дій за інструкцією».

Час проведення 15 хв.

Мета - навчити слідувати інструкції.

Хід заняття: запропонуйте юнакам потренуватися в простому, здавалося б, вправі і дайте чітку інструкцію, що складається з декількох дій. Наприклад, виконати найпростіші 7-8 команд з стройової підготовки. Дії необхідно було виконати в названій нами послідовності. Потім учасники розбилися на пари, і ми дали їм можливість потренуватися давати команди і виконувати. Матеріалом для аналізу послужать відповіді на наступні питання: «Чи вдавалося вам точно виконувати інструкцію?», «Що було легше: давати інструкції або виконувати їх?».



«Цілепокладання».

Час проведення 45 хв.

Мета - мотивація ставити перед собою чіткі цілі.

Хід заняття: Кожному учаснику ми дали 10 хвилин на підготовку. Для того щоб сформулювати власну мету успіху ми запропонували розбити мети - великі і перспективні - на дрібні і близькі за часом досягнення.

«Формула постановки мети»:

1) виділіть для себе мету, яку ви хочете досягти (відокремте мети «слони» від насущних, поставте для себе реально досяжні на сьогоднішній день) -

2) подумайте, чи був у вас досвід у прийнятті рішень-

3) які рішення і дії будете робити для досягнення мети-

4) які є у Вас власні резерви для прийняття рішення-

чи необхідна Вам, чия-небудь допомога-

5) досягли ви уявного результату, чи збігається він з поставленим перед Вами метою-

6) виникнення бажання - інтуїтивне виникнення замисла-

7) постановка гіпотези - рассужденія-

8) вироблення схеми, плану дії-

9) опора на наявний досвід або вибір нестандартного прийняття рішення для здійснення замисла-

10) чи досягли уявного результату, чи відбулося виникнення нового інтересу?

11) виникла гіпотеза нового відкриття або підтвердили попередню?

Після завершення обговоріть у колі, кому вдалося правильно і швидко поставити для себе мету і прийняти рішення.



«Подолай перешкоди».

Час проведення 30 хв.

Мета - точне виконання заданих дій.

Хід заняття: запропонуйте учасникам вишикуватися в лінійку і дати інструкцію: «Уявіть, що ви стоїте на краю попасти і вам треба подолати складні перешкоди. Долає перешкоди повинен мобілізувати всю свою фантазію, щоб кожне з перешкод було подолано. Варіанти перешкод можуть бути різними: моральні, інтелектуальні, фізичні, емоційні, що вимагають різні і нестандартні підходи до вирішення проблеми. Одна умова - не завдавати один одному фізичного або морального збитку. «На перешкоді» може послужити меблі в кабінеті, і кожен з учасників повинен бути і «перешкодою» і «подоланням» ». Необхідно мобілізувати всю свою волю до перемоги для подолання перешкоди і постаратися швидко мислити, щоб зрозуміти, «що хоче перешкода», як і яким чином його слід подолати. У загальному колі обговорити: «Чи правильно оцінили ситуацію, в якій довелося опинитися?», «Чи чітко поставили для себе мету?», «Що завадило прийняти правильне рішення?», «Зараз після обговорення як би Ви вчинили?».



«Рольова гра два племені».

Час проведення 50 хв.

Мета - об`єднання в групи, вміння приймати рішення в команді.

Хід заняття: Для проведення рольової гри розділіть учасників на дві групи. У процесі рольової гри учасники повинні будуть поставити для себе мету - демократичними способами, що не завдавши супернику шкоди, захопити його територію (це можуть бути книги, стільці, частина стола, хтось із іншого «племені»). Кожному «племені» необхідно записати ситуацію, яку запропонував суперник, потім програти її в процесі рольової гри і записати способи прийняття рішення. Під час обговорення використовується формула постановки мети.

Після завершення обговоріть у колі, кому вдалося правильно і швидко прийняти рішення. Запропонуйте порівняти дії групи і оцінити можливість варіантів в житті правильної оцінки ситуації та прийняття рішення.



«Оцінка ситуації».

Час проведення 40 хв.

Мета - відпрацювання навичок оцінки ситуації.

Хід заняття: Учасники розбиваються на пари і називають один одному по 1-2 стресових або проблемних події, які відбулися з ними. Після запису проводиться оцінка цих подій кожним з учасників. Запропонуйте розширити свої завдання: розробити підходи до оцінки проблеми, які можуть виникнути у призовника, і запропонуйте варіанти поведінки прийняття власного рішення.



"Мозковий штурм".

Час проведення 30 хв.

Мета - обговорення пройденого матеріалу, підведення підсумків.

Хід заняття: учасники розбиваються на дві групи, кожній групі запропонуйте дві або три проблемні ситуації. Для прийняття рішення виходу з проблемних ситуацій їм необхідно обміркувати план і записати дії. У запропонованих варіантах ситуацій йде обговорення складнощів (зовнішніх) в міжособистісних відносинах, які можуть виникнути з командирами, старослужащими і призовниками.

Прощання з групою

Після заняття на аркуші ватману кожен з учасників вносить свої пропозиції, які цінності поставити зараз на перше місце, створюється можливість відвертої розмови про те, що несуть із собою юнаки, які, на їхню думку, відбулися з ними зміни.lt; lt; Попереднє
Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Додаток 12